Akumulator jest niezbędnym źródłem prądu zasilającym elektrykę auta – odpowiada przede wszystkim za rozruch silnika, ale także za moc świateł czy działanie klimatyzacji. Tylko odpowiednio naładowany akumulator pozwala nam na w pełni sprawne korzystanie z pojazdu, dlatego warto wiedzieć co ile go wymienić.
Kiedy czas na wymianę?
Według producentów, czas eksploatacji akumulatora wynosi do 5-6 lat. Oznacza to, że jego żywotność zmniejsza się i akumulator traci odpowiednią pojemność z upływem kolejnych kilometrów.
Trudno o regułę
Nie zawsze po upływie zalecanego czasu akumulator należy wymienić. Zdarza się, że może on działać prawidłowo dłużej lub wymaga wymiany nawet zaledwie po roku użytkowania!
Na co zwrócić uwagę?
- Jeśli w ciepłe dni samochód odpala ciężej niż zazwyczaj, a obroty rozrusznika są spowolnione, wówczas należy skontrolować akumulator. W zimowe poranki pojemność akumulatora może spaść o połowę i wówczas nawet prawidłowo działające akumulatory mogą mieć problem z rozruchem silnika, dlatego warto zabezpieczyć się przed nadejściem ujemnych temperatur.
- Stan akumulatora możemy sprawdzić włączając światła na włączonym zapłonie i wyłączonym silniku. Jeśli świecą słabiej niż zwykle – warto naładować akumulator i sprawdzić czy sytuacja się powtórzy.
- W przypadku, gdy naładowany akumulator bardzo szybko ponownie się rozładowuje prawdopodobnie konieczna jest jego wymiana.
Co warto wiedzieć?
Akumulatory po prostu się zużywają, a ich czas działania nie ma reguły. Możemy jednak wpłynąć na ich dłuższą żywotność systematycznie oczyszczając klemy z pyłów i osadów oraz dbać o ich mocny zacisk. Warto także wypoziomować akumulator zaopatrzając go w specjalny pokrowiec. Brud i wilgoć w obrębie obudowy akumulatora może powodować niewielkie zwarcia, które w konsekwencji prowadzą do uszkodzenia akumulatora i konieczności zakupu nowego.
Ciągłe niedoładowanie akumulatora może mieć negatywne skutki w działaniu elektroniki pojazdu, dlatego nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z wymianą baterii. Jeszcze gorsze w skutkach jest całkowite rozładowanie akumulatora – wówczas jego pojemność nieodwracalnie spada. Do takich sytuacji może dochodzić w przypadku zostawienia włączonych reflektorów lub radia w samochodzie na wyłączonym zapłonie i silniku.
Akumulatory posiadają różne modele, które pasują do konkretnego auta. Jeśli w samochodzie zostanie założony źle dobrany akumulator, z pewnością elektryka natychmiast da o sobie znać. Prawidłowy model akumulatora znajdziesz w instrukcji auta lub możesz poprosić o pomoc elektryka samochodowego.